İran'dan Azerbaycan Açıklaması: Geride Bıraktık

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Azerbaycan ile ilişkilere dair, 'Azerbaycan ile basın üzerinden gerçekleşen gerginliği geride bıraktığımızı düşünüyorum' dedi.


28.10.2021 09:50:51   Dünya


İran'ın başkenti Tahran'da düzenlenen Afganistan'a Komşu Ülkeler Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından basın toplantısı düzenleyen Abdullahiyan, Azerbaycan ile ilişkilere dair açıklamada bulundu.
 
Bir gazetecinin Azerbaycan ile ilgili sorusu üzerine Abdullahiyan, "Şu anda Azerbaycan ile basın üzerinden gerçekleşen gerginliği geride bıraktığımızı düşünüyorum. Gözaltına alınan şoförlerimiz döndü. Son anlaşmamız da iş birliğinin doğru istikamette olmasıyla ilgiliydi ve bunun için bazı parametreler belirledik." ifadelerini kullandı.
 
İran ile Azerbaycan arasındaki "yapıcı ve olumlu iş birliğini yöneteceklerini" ve iki ülkenin potansiyelinden yararlanmak istediklerini dile getiren Abdullahiyan, şunları kaydetti:
 
"Basın üzerinden gerçekleşen ve genellikle Azerbaycanlı dostlarımız ve Azerbaycan makamlarının beyanlarına dayanan inişli çıkışlı gerginliğe rağmen, Azerbaycan Dışişleri Bakanı ile sürekli temas halindeydik. İlişkilerimizin gerginlikten uzak devam edeceğini düşünüyorum. İki ülkenin karşı karşıya kaldığı sorunlar da yavaş yavaş çözülecek."
 
Abdullahiyan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in gelecek ay Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta yapılacak Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) toplantısında bir araya gelerek iş birliği imkanlarını artırmaları temennisinde bulundu.
 
İranlı iki tır şoförü, Karabağ'ın Rus unsurların kontrolündeki bölgelere Azerbaycan'ın izni olmaksızın taşımacılık yaptıkları için gözaltına alınmıştı.
Hüseyin Emir Abdullahiyan
azerbaycan
iran

Yorumunu Gönder

Yorumlar