ABD Kuyruğu Dik Tutmaya Çalışıyor! "Gerekirse İran'a Karşı Başka Araçlar Kullanırız"

ABD'nin İran Özel Temsilcisi Robert Malley, İran’ın nükleer müzakereler konusundaki çekince gerekçelerinin zayıfladığını söyledi.


27.10.2021 16:25:00   Dünya


İran’ın Tasnim haber ajansının bildirdiğine göre ABD'nin İran Özel Temsilcisi Robert Malley, düzenlediği basın toplantısında, nükleer anlaşmayı yeniden canlandırma çabalarının kritik bir aşamada olduğunu söyledi.

Robert Malley, “Washington, Tahran’ın nükleer müzakerelere geri dönmeyi geciktirmesinden dolayı giderek endişelenmektedir. Ancak İran’ın nükleer silah üretmesini engellemek için başka araçlar da var. Eğer gerekirse bu araçları da kullanırız” dedi.

Nükleer anlaşmayı canlandırma konusundaki çabaların kritik bir aşamaya geldiğini belirten Robert Malley, “Gerçi pencere, hem Amerika hem de İran için nükleer anlaşma yükümlülüklerine bağlı kalma konusunda sonuna kadar açıktır; ama Amerika hala İran’la diplomasi alanında ortaklıktan yana” dedi.

Nükleer anlaşmaya dönüş konusunda pencerenin sonsuza kadar açık kalmayacağını belirten Robert Malley, “Çünkü İran, sonuçta nükleer alanda ilerlemiş olacak” dedi ve Washington’un Tahran’la diplomatik koordinasyon arayışında olduğunu söyledi.

Bir önceki başkan döneminde Washington rejiminin tek taraflı çekilerek yok etmeye çalıştığı nükleer anlaşmayla ilgili olarak alışıldık tehdit dilini tekrarlayan Amerikalı yetkili  “Ölmüş bir bedeni tekrar diriltemezsiniz; tabi Amerika henüz bu noktaya ulaşmadı; biz diplomasiyi sürdüreceğiz. Hatta diğer adımları atma peşinde olsak bile” dedi.

 
ABD
İran
nükleer müzakere

Yorumunu Gönder

Yorumlar