Sadr Grubu Hükümet Kurma Çalışmalarına Başladı

Henüz kesin resmi sonuçların açıklanmamasına ve bazı siyasi grupların seçim sonuçlarına yönelik itirazlarına rağmen Sadr grubu hükümet kurma çalışmalarına başladı.


15.10.2021 10:06:00   Dünya


Fars haber ajansının bildirdiğine göre Sadr Hareketi Lideri Mukteda Sadr, diğer siyasi gruplarla hükümet kurma konusunda müzakereler yapmak için özel bir komisyon kurdu.

Hasan el-Azari başkanlığındaki dört kişilik komisyonunun yeni hükümetin kurulması için diğer siyasi gruplarla koalisyon görüşmeleri yapmakla görevlendirildiği bildirildi.

Halk Seferberlik Güçleri’nin siyasi temsilcisi niteliğindeki Fetih İttifakı ve Nuri el-Maliki liderliğindeki Kanun Devleti İttifakı dün seçim sonuçlarına itiraz için bazı diğer siyasi grupların da katılımıyla bir koordinasyon kurulu oluşturmuştu.

Irak Yüksek Seçim Kurulu, hala sayılmayan sandıkların da bulunduğunu belirterek sayımların bitmesinden ve sonuçlara yapılan itirazların incelenmesinden sonra kesin resmi sonuçların açıklanacağını ifade etmişti.

Öte yandan Halk Seferberlik Güçleri’nin lağvedilmesini veya orduya katılmasını savunan Mukteda Sadr’ın kendi grubuna mensup silahlı gücü olan ‘Barış Tugayları’na Babil ve Diyala illerindeki faaliyetlerini askıya alma emri verdiği bildirildi.

Mukteda Sadr’ın askeri konulardan sorumlu yardımcısı Ebu Yasir, yaptığı açıklamada “Kamu manfaati için Seyyid Mukteda Sadr’ın emri doğrultusunda ‘Barış Tugayları’nın Babil ve Diyala illerindeki tüm faaliyetleri durdurulmuştur” dedi.

 
Sadr grubu
Hükümet Kurma Çalışmaları
seçim

Yorumunu Gönder

Yorumlar