ABD Heyetinden Küstah Açıklama: Çekilmiyoruz!

Amerikan heyetinin, Iraklı yetkililerle yaptıkları görüşme sırasında, Irak’taki güçlerini çekmeyeceklerini açıkça söyledikleri öne sürüldü.


16.07.2021 23:50:00   Dünya


Irak’ın el-Mesele haber sitesinin bildirdiğine göre 15 Temmuz’da Bağdat’ı ziyaret eden Amerikan heyeti, Iraklı yetkililere Amerikan güçlerini zor kullanarak Irak’tan çıkarmak isteyen tarafların bulunduğuna dikkat çekerek bu sebeple Amerika’nın Irak’tan ayrılmayacağını söyledi.

Amerikan heyeti Iraklılara ayrıca, İran’a karşı olmadıklarını; ancak Irak’taki Amerikan çıkarlarına yapılacak her türlü saldırıya uygun cevaplar vereceklerini ve Washington’un bugünden sonra artık sessiz kalmayacağını söyledi.

Irak parlamentosu, 5 Ocak 2020 tarihinde ülkedeki yabancı güçlerin çıkarılması yönünde bir karar almış ve hükümeti bu kararı uygulamakla görevlendirmişti. 

Irak ile Amerika bu konuda daha önce de görüşmeler yapmıştı; 15 Temmuz’da (dün) yapılan görüşmede “yeni bir işbirliği aşamasına hazırlık olarak ABD güçlerinin çekilmesine yönelik mekanizmaların” ele alındığı bildirildi.

Haberde, Amerikan heyetine başkanlık eden ABD Ulusal Güvenlik Konseyi’nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan sorumlu Koordinatörü Bret McGurk’ün Irak Başbakanı Mustafa Kazımi ve Meclis Başkanı Muhammed Halbusi ile görüştüğü; Halk seferberlik Güçleri Başkanı Falih Feyyad ve Fetih İttifakı Lideri Hadi el-Amiri ile de görüşeceği bildirildi.

Irak Başbakanı Mustafa Kazımi ile Bret McGurg’un görüşme sırasında bölgenin diyaloga ve sükunete ihtiyacı olduğunu vurguladıkları belirtildi.

Iraklıların Amerikan güçlerinin Irak’tan çekilmekten söz ettiği bir dönemde Amerikan tarafının çekilmeye karşı çıktığını ve yeni bir güç konuşlandırılmasından bahsettiğini belirten Iraklı kaynaklar, bu durumun tarafların ortak bir formül üzerinde uzlaşamadığını gösterdiğini ifade etti.

Irak’la Amerika arasında geçtiğimiz nisan ayında yapılan stratejik diyalog görüşmesinde Amerika liderliğindeki uluslararası koalisyonun belirli bir takvim içerisinde Irak’tan ayrılması ve koalisyon güçlerinin Irak’taki rolünün Irak güvenlik güçlerine eğitim ve askeri danışmanlık vermek şeklinde değiştirilmesi hususunda anlaşmaya varılmıştı.

abd
heyet
küstah

Yorumunu Gönder

Yorumlar