Tarihi İtiraf Dün Gibi Akıllarda! "Irak'ta 500 Bin Çocuk Öldürdük, Buna Değdi"

ABD ve İngiltere öncülüğündeki koalisyon güçlerince Irak işgalinin üzerinden 18 yıl geçse de, ülkede savaşın izleri hala sürüyor. ABD Eski Dışişleri Bakanı Madeleine Albright'e ait olup 2015 yılında ortaya çıkan ses kaydı ise saldırının vahşiliğini bir kez daha gözler önüne serdi.


27.1.2021 13:57:00   Dünya


ABD ve İngiltere öncülüğündeki koalisyon güçlerince Irak işgalinin üzerinden 18 yıl geçse de, ülkede savaşın izleri hala sürüyor. ABD Eski Dışişleri Bakanı Madeleine Albright'e ait olup 2015 yılında ortaya çıkan ses kaydı ise saldırının vahşiliğini bir kez daha gözler önüne serdi.

Saddam Hüseyin'in biyolojik silahlar ürettiği iddiasıyla başlatılan kanlı işgal, ülkeye sözü verilen "demokrasi" yerine iç savaş, terör ve kaos getirdi.

İşgalden önce ambargo uygulanan Irak'ta, ekonomik, kültürel ve toplumsal anlamda büyük tahribatlar yaşandı. Irak'ta 13 yıl boyunca uygulanan ağır ambargo nedeniyle ülke altyapısı büyük zarar gördü, vatandaşlara yönelik hizmetlerde ciddi aksamalar meydana geldi.

Ambargodan sonra ise yine ABD ve ona destek veren İngiltere, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) kararını beklemeden Irak'ı işgal etmek için düğmeye bastı.

ABD Eski Dışişleri Bakanı Madeleine Albright'e ait 2015’te çıkan ses kayıtları büyük tartışma yarattı. Albright ses kaydında Irak'ta ABD politikaları nedeniyle 500 bin çocuğun öldürüldüğünü ve bunun başarı için ödenmesi gereken bir bedel olduğunu belirtiyor.

ABD ve İngiltere, Irak'ın işgali için diğer ülkelerin desteğini alabilmek için dönemi lideri Saddam Hüseyin'in toplu ölümlere sebebiyet verebilecek nükleer silahlar geliştirdiği iddialarını ortaya attı. Dönemin ABD Başkanı George W. Bush, 2001-2003 yıllarında bu iddialar üzerinde bir dosya hazırlatarak Irak işgalini yasal bir statüye kavuşturma mücadelesine girdi. ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, 5 Şubat 2003'te BM Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada, "Saddam Hüseyin'in biyolojik silahlara sahip olduğundan hiç şüphe yok ve daha fazlasını üretebilecek kapasiteye sahip." iddiasında bulundu.

İddiaların aksine, BM Silah Denetleme Komisyonu Başkanı Hans Blix, 14 Şubat 2003'te hazırladığı raporda, Irak'ta incelemelerde bulunan ekibinin herhangi bir biyolojik silah bulamadığını açıkladı. ABD ve İngiltere, Irak'ın işgali için BMGK'ye yeterli deliller sunamadı. Bunun üzerine iki ülkenin öncülüğünde kurulan koalisyon gücü BMGK'den onay çıkmadan işgal kararı aldı.

Bu kararla, Irak'ın işgaline uydurma bahanelerle girişilmesinin yanı sıra BMGK'nin devre dışı bırakılması nedeniyle uluslararası hukuk da çiğnendi.

Nisan 2004'te ABD güçlerinin Bağdat'taki Ebu Gureyb Hapishanesi'nde tutuklu bulunan Iraklılara uyguladığı çeşitli işkence fotoğrafları medyaya yansıdı. Irak ve dünya gündemini sarsan söz konusu durum, ülke kamuoyunu işgalin yol açacağı tahribat ve kaos ortamının acı gerçeğiyle karşı karşıya bıraktı.
Ambargo
Irak işgali
ses kaydı

Yorumunu Gönder

Yorumlar

 • Hakan Aykut

  Allah siyonist İsrail katil Amerika ve İngiliz’in belasını versin

 • Avni Sarı

  Allah katillere LAHNET ETSİN İNŞALLAH

 • Fettah TUMAY

  İntikam alma günü ergeç gelecektir .yer kürenede bütün siyonların tespiti yapılıyordur

 • Mahmut kaya

  Allah belasını versin abd nin. Unutmayın mazlumun öcünü alacağı gün çok yakın

 • yahya keser

  Allahinnlaneti uzerine olsun ve emirlerini yapan kopeklere

 • Halil SALMANLI

  Allah’ın laneti zalimlere olsun

 • Songül şen

  Şeytanın Uşakları

 • Akif çeçe

  Allah lanet etsin zalimlere

 • Mehmet Yüksek

  Rabbim gelmiş geçmiş tüm zalimlere lânet etsin