10.04.2020 02:41:14

ABD, Rusya’nın Suriye Siyasetine Dair Ne Düşünüyor?

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Suriye’de tamamen askeri çözümü esas aldığını ileri sürdü. Üstelik sadece İdlib’de değil.


16.02.2020 15:14:46   Ortadoğu


Yakın Doğu Haber’in yer verdiği habere göre, Rusya’nın TASS haber ajansı “ABD, Rusya’nın Suriye’deki çatışmalar konusunda askeri çözümü esas aldığını düşünüyor,” başlıklı bir habere yer verdi.

Haber sadece ABD’den yükselen bir yoruma yer vermesi itibariyle değil, TASS’da yayınlanmış olması nedeniyle de önemli bulundu.

Haberin spotunda şöyle deniyor: “Amerikan yönetiminden üst düzey bir yetkili, sadece İdlib’in söz konusu olmadığını vurguladı.”

Haberde şu ifadeler dikkat çekiyor:

“ABD yetkilileri, Rusya’nın Suriye’de askeri çözümü esas aldığına eminler. Bu görüş, cuma günü düzenlenen basın toplantısında Amerikan üst düzey yönetiminden bir temsilci tarafından dile getirildi.”

TASS, brifing tutanaklarının ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından basına dağıtıldığını belirtiyor; söz konusu üst düzey yetkilinin bu tutanaklarda isminin anılmaması dikkat çekiyor.

Tutanaklara göre Amerikalı yetkili, “ABD’nin bu meseleyi barışçıl yollarla çözmek istediğini, bu amaçla Rusya ile görüşme masasına oturmaya çalıştığını, nitekim Pompeo’nun geçtiğimiz mayıs ayında Soçi’de Putin ile görüşmesinin de bunu amaçladığını” ileri sürüyor.

Şöyle ekliyor: “Ne var ki Rusya şu anda kesinlikle askeri bir çözümü esas almış durumda. Üstelik sadece İdlib’de değil.”

Söz konusu yetkili, konuşmasında, “Anayasa komitesinde bir gelişme görmediklerini, komitenin çalışmalarının Esad tarafından bloke edildiğini” de iddia ediyor ve şöyle diyor:

“Rusya bu istikamette yola devam etmeyi istiyorduysa, anlaşılıyor ki Esad’ı ikna etmeyi başaramamış; ama Esad, Rusya’nın desteği olmaksızın bu noktada hiçbir şey yapamaz.”

Haber, bu iddialara rağmen Rusya’nın devamlı olarak barışçıl çözüm ve siyasi sürecin önemini vurguladığını belirterek sona eriyor.


 
ABD
Rusya
Suriye

Yorumunu Gönder

Yorumlar