10.04.2020 02:47:57

İsrail’de “Ortadoğu’yu Değiştiren Gece” Belgeseli

Filmde Ocak ayının 2’sini 3’üne bağlayan gece için (suikast gecesi) “Ortadoğu’yu değiştiren gece” ifadesi kullanıldı.


10.02.2020 12:44:00   Ortadoğu


İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’ye düzenlenen suikasttan hemen sonra işgal devleti Başbakanı Benyamin Netanyahu, yılanın başı olan Amerika’nın düzenlediği operasyonla ilişkisi olduğu haberlerini yalanladı. Yahudi medyası, suikasttan üç gün sonra olayın yansımalarıyla ilgili İsrail’de kabinenin toplandığını yazdı. 

İsrailli yetkililerin tüm inkâr açıklamalarına rağmen bir soru hala netliğe kavuşmadı: ABD ve Yahudi devleti arasındaki stratejik ittifakın Amerika’nın en güçlü ittifakı olduğu gerçeğini gölgesinde, İşgalci İsrail rejimi General Süleymani ve Mühendis’e karşı düzenlenen kirli suikastta rol oynadı mı?

Tüm bu yanıtlanmamış soruların üzerine, İsrail Süleymani suikastını anlatan bir belgesel hazırladı. İsrail’in yarı resmi yayın kuruluşu (Kan) Pazartesi akşamı Amerika’nın Süleymani suikastı hakkında bir belgesel yayınladı. Kan televizyonunda konuya dair bir demeç veren İsrailli televizyoncu Asaf Lieberman’a göre, bahsi geçen film suikasta dair bugüne kadar aralanmamış sır perdelerini kaldırdı. 

Çeşitli istihbarat kaynaklarına dayandırılan filmde yer alan bilgilere göre, Ortadoğu’nun en önemli askeri ve siyasi karakteri olan Kasım Süleymani’ye suikast kararı aldıktan sonra, bir buçuk yıl boyunca hazırlık yapan CIA, bu operasyonu gerçekleştirmeden önce defalarca tatbikat ve testler yaparak Süleymani’yi 6 kez öldürdü. 

Filmde Ocak ayının 2’sini 3’üne bağlayan gece için (suikast gecesi) “Ortadoğu’yu değiştiren gece” ifadesi kullanıldı.
Ortadoğu
(suikast
Süleymani
Netanyahu
suikast

Yorumunu Gönder

Yorumlar