İran'ı Terk Eden Doktorun Ayetullah Hamanei’ye Mektubu...

2009 yılında İran’dan göç etmeye karar veren ve Danimarka’ya giden İranlı tıp uzmanı Dr Meryem, İran İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei’ye yazdığı mektupta bu kararından pişmanlık duyduğunu itiraf ederken ilginç tespitlerde bulundu.


13.2.2021 12:51:00   Ortadoğu


2009 yılında İran’ın sosyal ve siyasi şartlarından şiddetle rahatsız olduğunu belirten İranlı Sindirim Sistemi ve Karaciğer Hastalıkları Uzmanı Dr Meryem'in, İnstagram hesabından İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei’ye yazdığı mektup Batı ülkeleri ve İran medyasında geniş yer aldı.

Mektubunun başında İran’dan göç etme kararının sebebine işaret eden Dr Meryem, şöyle devam etti:

İtiraz etmek, inlemek veya İran’ı “lanetlenmiş ülke” hitap etmek yerine, kendi hayatımda değişikliğe gitmeye ve aynı yılda dünyanın doğusundan batısına göç etmeye karar verdim ve iki yıl sonra bu kararımı gerçekleştirdim. Burada üç yıl boyunca aralıksız isteklerim uğruna mücadele verdim. Kasım 2011’de Danimarka’da ikamet izni aldım ve Haziran 2012’de ben ve eşim açısından çok önemli olan konuları gözeterek, Kanada’ya göç etmekten vazgeçtik ve Danimarka’da kalmaya karar verdik.

Meryem mektubunun devamında şöyle diyor:

İran’dan ayrıldıktan ve başka dilleri öğrendikten sonra Farsça ve başka dillerde yayımlanan haberlerde bir dizi açık çelişki olduğunu farkettim. Batı’da yaygın eğlencelere sıcak bakmadığım için boş zamanlarımda tarih ve siyaset üzerine araştırma yapmaya karar verdim. Bu araştırmalar benim birçok meseleye bakışımı değiştirdi.

Meryem ardından şu önemli itirafta bulunuyor:

Bugün 22 Behmen 1400, İran İslam İnkılabının zafer yıldönümü arifesinde vicdanımı rahatlatmak için itiraf etmek istiyorum: Hamanei Bey, siz haklıydınız; ben hata yaptım. Sizin komplo kuruntunuz yoktu; asıl ben cahilmişim. Ben kendi işlerim ve zevklerimle uğraşırken yeterli siyasi ve sosyal bilgim olmaksızın sizin kararlarınızı değerlendirmişim. Şimdi ülkemin tarihini okuyarak, sizi eski liderlerle karşılaştırıldığımda, sizin bu ülke tarihinin “en az hata yapan ve en muktedir” lideri olduğunuzu ve Eşkaniler gibi sınırlarımızı iyi koruduğunuzu itiraf edebilirim. Tarih sizin İran’ı Mezar Şerif faciasından sonra ülkeyi Taliban ile savaş bataklığından son anlarda kurtardığınızı yazacaktır. Yine dünyanın tüm uzmanlarının itiraf ettiği üzere, uluslararası toplum üçüncü dünya savaşı eşiğine geldiğinde, siz akılcı tedbirlerinizle bu şom gölgeyi İran ve dünya üzerinden bertaraf ettiniz...

Meryem mektubunu şöyle noktalıyor:

Gerçi ben sizin birçok iç politikanızı eleştiren biriyim ve aklımda birçok soru işareti var; ancak benim gibiler için bu tür soruları gündeme getirme fırsatı olmadığını da iyi bilirim. Buna karşın bugün sizin gibi “az hata yapan” bir “İranlı”nın ülkeyi yönettiği bir dönemde yaşıyor olmaktan mutluyum. Gelecek kuşaklar sizin her İranlıdan daha İranlı olduğunuzu yazacaktır. Rabbim sizi İran için korusun; size, hangi düşünceye ve bakışa sahip olursa olsun, tüm İranlılar için bir İran inşa etme gücü versin.Amin... İranlı
Ayetullah Hamanei
Danimarka
iranlı doktor

Yorumunu Gönder

Yorumlar