Akdeniz’de Tansiyon Yükseldi! Yunanistan Tekneye Ateş Açtı

Yunan sahil güvenliğinin, Muğla'nın Marmaris ilçesi ile Yunanistan'ın Rodos Adası açıklarında bir tekneye ateş açması sonucu 2 Türk ile 1 Suriyeli yaralandı.


11.8.2020 18:31:00   Dünya


Sahil Güvenlik Komutanlığı, Muğla'da bir Türk teknesine, Yunanistan tarafından ateş açıldığı ve teknedeki 3 kişinin yaralı olarak kurtarıldığını açıkladı.

Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, "11 Ağustos 2020 tarihinde saat 03.40'ta Muğla ili Marmaris ilçesi 7,2 deniz mili açığında (yaklaşık 13 km) Rodos adası Yunanistan sularında, içerisinde 3 şahıs bulunan (2 Türk, 1 Suriye uyruklu) özel bir tekneye Yunanistan deniz unsurları tarafından ateş açıldığı bilgisinin alınması üzerine olay mahalline derhal 112 Acil Sağlık Personeli ile birlikte 4 Sahil Güvenlik Botu, 1 Sahil Güvenlik Dalış Timi sevk edilmiştir." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, özel teknede bulunan 1 Türk vatandaşın hafif yaralı, 1 Suriye vatandaşının kolu kırık, 1 Türk vatandaşın da ağır yaralı olarak Marmaris'e sevk edildiği belirtildi.

Olayla ilgili Marmaris Nöbetçi Cumhuriyet Savcısı tarafından adli tahkikat başlatıldığı kaydedildi.

GERGİNLİK TIRMANIYOR

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de 10-23 Ağustos tarihleri arasında Navtex ilan etmesi ile bölgede sular ısındı. Oruç Reis çalışmalarına başlarken, Türk Deniz Komutanlığı'na bağlı gemiler bölgede. Havadan ve denizden Oruç Reis'e güvenlik sağlanırken, Yunanistan şu ana kadar bir karşılık vermedi. 

Yunanistan
Akdeniz

Yorumunu Gönder

Yorumlar