31.05.2020 02:31:48

İran’da Gündem: İmam Musa Kazım’ın Koronavirüse de Etkili İlacı

Ehlibeytin 7. İmamı Hz. Musa Kazım’dan nakledilen bir ilaç karışımı bugün İran’da koronavirüse karşı en çok kullanılan ilaçlar arasında yer alıyor.


10.04.2020 00:26:00   Dünya


Ehlibeytin 7. İmamı Hz. Musa Kazım’dan nakledilen ve soğuk algınlığı, influansa ile koronavirüse iyi geldiği iddia edilen ilaç İran’da sıklıkla kullanılıyor.

İran’da söz konusu bitkisel karışımı, Covid-19’a yakalananların yanı sıra, hastalığa yakalanmayanlar ve bağışıklık sistemlerini güçlendirmek isteyenler de kullanıyor.  

İranlı alternatif tıp uzmanı Hüseyin Heyrendiş ve Abbas Tebriziyan’ın da tavsiye ettiği bitkisel karışımın ön hazırlığı ve kullanım şekli şöyle:

Öncelikle bu ilacı kullanan kişinin maksimum verim alması için beslenme alışkanlıklarını değiştirerek sıcak mizaçlı gıdaları tüketmesi tavsiye ediliyor.

İkinci olarak, kronik veya vücudunda herhangi bir rahatsızlığı olan kişiler bu küre başlamadan önce uzman bir kişiye danışması şiddetle tavsiye ediliyor.  

İmam Musa Kazım’ın önerisi olan ilacın ilkbahar ve sonbaharda iki farklı kombinasyonu bulunuyor.

İlkbaharda kullanılacak kombinasyonda, eşit miktarda rezene, siyah halile ve şeker kamışından üretilmiş şeker karıştırılıyor.

Ardından 3 gün boyunca, yatmadan iki saat önce bu karışımdan 1 çay kaşığı su ile içiliyor. Sonrasında uyuyana kadar hiçbir şey yenilmiyor.

3 gece bu tekrarlandıktan sonra 10 gün ara veriliyor ve 10 gün sonra bir kere daha yapılıyor. Ardından 10 gün ara verilip bir kere daha bu karışım alınıyor. Ve Ardından 10 gün daha ara verilip 10. gece tekrar aynı karışım alınıyor.

Yani birinci, ikinci, üçüncü, on üçüncü, yirmi üçüncü ve otuz üçüncü geceler bu işlem yapılıyor.  

Toplam işlem 1 kür olarak kabul ediliyor ve 3 kür olarak (3 ay) yapılması tavsiye ediliyor.

Sonbaharda da karışımın kullanımı aynı şekilde yapılabiliyor. Ancak bu karışımda ilkbaharda kullanılandan farklı bir bitki ekleniyor.

Yani sonbaharda bu kürü uygulamak isteyenler, şeker kamışından üretilen şekeri, mesteki (damla sakızı) ve siyah halileyi karıştırmalı.

Bu karışımda rezene ise kullanılmamaktadır.


ÖNEMLİ NOT: İmam Musa Kazım’dan rivayet edildiği belirtilen bu hadisin bazı alimlerce ise senedinin zayıf olduğu ifade edilmektedir. Yani bazı ulema tarafından rivayeti aktaran ravilerin zayıf olduğu belirtilmektedir.

Bir kesim ulema ise bu görüşe katılmamakta ve alternatif tıb uzmanlarının tavsiyeleri paralelinde de kullanılmasının faydalı olduğunu belirtmektedir.

İran’da koronavirüse yakalanıp bu yöntemi kullanarak hastalıktan kurtulanların olduğu da bilinmektedir.  

 
koronavirüs
bitkisel ilaç
imam musa kazım

Yorumunu Gönder

Yorumlar